skip navigation

Jan 20th AVPNext

How to register for this event

1.  All participants must have an AVP Membership - CLICK HERE if you need to get your 2018 Membership.  

Once you have a 2018 AVP Membership,  (Both partners must register)

2.  Go to https://esc.clubautomation.com/

3. Log in.  (or click "Access My Account" to create an account)

4. Click the register for classes button.

5. Click 1/20 $1000 AVP Next Tournament 

6. Click green sign up button. 

Tournament Details

YOU MUST HAVE an 2018 AVP MEMBERSHIP TO PARTICIPATE IN THIS EVENT

TO REGISTER: 
Please see above. 


More info, contact Steve - Steve@EmpoweredSportsClub.com or call/text 419-410-0493

Limit - 20 teams per division

Tournament Policies and Procedures
Jan 20th AVPNext $1000 Tournament

Entry fee is $100 per team. 

Saturday 1/20
First round Matches will be posted here and on our Facebook page at 8pm on Friday 1/19
Men's Divivion – 8:00AM Start (First Round Games)
Check in Time – 7:00am – 7:45am
Players meeting – 7:45am
Official warm up time starts at 8:00am
Play starts at 8:10am SHARP!

Women's Divivion – 9:00AM Start (First Round Games)
Check in Time – 8:00am – 8:45am
Players meeting – 8:45am
Official warm up time starts at 9:00am
Play starts at 9:10am SHARP!

Format: AVPNext Beach tournament Format. :Less that 12 teams in a division, Pool play followed by Single Elimination Playoffs.  2 minute warm up before each match.(You will be guaranteed at least 4 sets)Pools and points played will be determined by the number of teams entered into each pool.

Format: AVPNext Beach tournament Format: 12 teams or more in a division, Double Elimination Tournament format.(You will be guaranteed at least 2 matches)

Rules: Wilson AVP Beach balls will be used and Game Balls will be provided. We will use all of AVP Volleyball’s Beach volleyball rules; 1 (60 sec) time out allowed per team; contact with any part of the net is a net violation; A block counts as 1 of your team’s 3 contacts; After a simultaneous joust, 3 more contacts are allowed; No open hand tips or throws.  Please promote clean handsets.

Facility Rules –

Coolers allowed. Outside food is allowed into the facility. Player’s personal hydration drink of up to 48oz will be allowed in the facility. . Please dress for weather, and we encourage partners to match!

 

List of registered Teams

Men’s SEEDED

  1. Jon Drake / Brandon Kelly
  2. Joel Feldkamp / Luis Del Valle
  3. Jordan Drake / Charles VanRees
  4. Dan Laure / Dan Buehring
  5. Geoff Molnar / Jason Kuhn
  6. Eric Pupek / Andrew Simpson
  7. Ben Lehr / Sean Beatty

First Round Games

7 team pool – 1 set to 25 points, NO CAP

8:00 Court 1

VanRees e/ Drake vs. Lehr / Beatty

8:00 Court 3

Joel F. / Luis   vs.   Geoff / Jason

8:00 Court 5

Drake / BK  vs.   Pupek / Simpson

8:45 Court 2

Dan / Dan   vs.    Geoff /Jason

 

Women’s SEEDED

  1. Nicole Sherpensky / Stacy Howell
  2. LeeAnn Starr / Katey Schroeder
  3. Candice McNally / Dorey Gray
  4. Carolyn Meister / Vendy Strakova
  5. Liz Eddy / Courtney Joyce
  6. Angie Wannemacher / Sara Olivova
  7. Sydnie Herrmann / Cameron Solberg
  8. Cassie Chin / Madelyn Firnett
  9. Suzanne Masten / Kim McKonaha
  10. Stephanie Cho / Chloe Filipski
  11. Magdalena Dabrowski / Sam Crankshaw

1st round Games

11 teams Double Elimination Bracket w/Crossover

Court 1 9:00AM

Masten /Mckonaha   vs. Chin / Firnett     REF - Starr/Schroeder

Court 3 9:00AM

Wannemacher / Olivova   vs.   Dabrowski / Crankshaw  REF – Eddy / Joyce

Court 5 9:00AM

Herrmann / Solberg   vs.   Cho / Filipski   REF – Howell / Sherpensky

Round 2.

Court 2 10:00AM

Howell / Sherpensky   vs.   Winner of Court 1 9:00 AM  -  REF Loser Court 1 9:00AM

Court 4 10:00AM

Eddy / Joyce   vs.   Meister / Stakova  -  REF - TBD